KISELINE U NJEZI KOŽE

Hemijski ili mehanički piling? Oba imaju svoje prednosti i mane, ali po našem mišljenju kiseline imaju mnoštvo blagodeti za kožu. Zašto bismo dovodili u pitanje stabilnost naše kožne barijere koju možemo da oštetimo u bilo kom momentu, ako su nam kiseline pri ruci i sa njima možemo da održimo našu kožu mladolikom. Hajde da nešto naučimo o tim famoznim kiselinama....

Za početak, kiseline možemo podijeliti u tri osnovne grupe: 

Apoteka ProFarm. Kozmetika i njega.

BHA: salicilna kiselina

AHA: glikolna, mliječna i mandelična kiselina

PHA: glukonolakton ili laktobionska kiselina

Ovi sastojci pomažu koži na način da ubrzavaju prirodnu ćelijsku izmjenu koja zbog starenja kože (a često i zbog genetski uslovljenih faktora, primjerice hiperkeratoze) ne funkcioniše optimalno. Kiseline ili keratolitici se koriste kako bi se regulisala aktivnost ćelija kože (keratinocita) primarno u svrhu postizanja bolje teksture kože ili u svrhu čišćih pora kod kože sklone. 

Salicilna kiselina je jedina topiva u mastima i djeluje sebostatički, te je preporučljiva kod masne kože sklone začepljenim porama i komedonima, a kiseline iz AHA skupine su fantastične za popravljanje teksture i površinske pigmentacije, poput hiperpigmentacije i postupalnih mrljica. PHA je najnježnija poznata varijanta AHA kiselina pa predstavlja idealan odabir za korištenje na osjetljivijim kožama. Sinergijska kombinacija kiselina u jednoj formulaciji najbolje će djelovati na više nivoa kože. Na primjer, za tretiranje akni i komedona (s postupalnim mrljicama) idealna je kombinacija AHA + BHA u proizvodu.

Iako kiseline nisu za svakoga, pogotovo ne za pojedince koji pate od hroničnih kožnih oboljenja, većina nas njihovom kontinuiranom primjenom primjećuje ogromne benefite.

HAJDE DA KRENEMO SA UPOTREBOM KISELINA...

Kada tek uvodite kiseline u njegu, dobra je mjera predostrožnosti napraviti test na maloj površini kože. Na čistu kožu nanesite odabrani eksfolijant i pratite reakciju. Kratkotrajno peckanje i crvenilo su SASVIM normalne pojave kada tek uvodite kiseline- te bi se koža trebala umiriti kroz maksimalno pola sata. 


Ako se kroz 48 sati ne pojavi nikakva negativna reakcija kože, vrijeme je za prvo pravo nanošenje kiselina. Nakon uobičajenog večernjeg čišćenja na suhu kožu lica prstima nanesite dvije do tri kapljice Clariona ( mi smo vam spomenuli ovaj serum, ali samo uz konsultaciju sa farmaceutom ili dermatologom birajte s obzirom na tip i stanje vaše kože) . Svakako izbjegavajte područje oko očiju i nemojte nanositi kiseline na sluznicu. Peckanje i prolazno crvenilo se mogu (i ne moraju) ponovno javiti, ali svakako se ne bi trebalo raditi o intenzivnom žarenju već laganom peckanju, pogotovo ako imate na licu otvorene prištiće ili male ranice od starih prištića. Nakon eksfolijanta nastavite s njegom, izbjegavajući slične komedolitike i keratolitike poput retinoida i azelaične kiseline. Ne brinite, hijaluronska kiselina nije keratolitik pa je sada odlično vrijeme za obilnu hidrataciju uz vaš najdraži proizvod.


Apoteka ProFarm. Kozmetika i njega.

Sljedeću veče preskočite kiseline. U prvo vrijeme, dovoljno ih je koristiti svaki 3. ili 4. dan pa se kasnije učestalost korištenja može pojačati. Koža će se s vremenom vjerojatno manje crveniti te prestati peckati, budući da se privikava na korištenje ovog proizvoda, no osjetljive kože mogu uvijek biti malo crvenkaste neposredno nakon nanošenja kiselina, i to je sasvim normalno dok god se crvenilo umiri kroz kraće vrijeme. 

S vremenom ćete omiljeni eksfolijant moći koristiti više puta sedmično, možda i svaku veče, ali dotad definitivno pripazite da ne preopteretite svoju nenaviknutu kožu. I da, spremite se za transformaciju! 

Ne zaboravite: kod korištenja hemijskog eksfolijanta, poželjno je tokom dana kožu zaštititi proizvodom s UV zaštitnim faktorom budući da je eksfolirana koža osjetljivija na negativne učinke UV zračenja.

Apoteka ProFarm. Kozmetika i njega.