Ali džaba… ☺
Bez njega nikako ne možemo da počnemo priču u ljetnim danima. I ostaloj suplementaciji za pripremu zdrave kože tokom ljeta. Jer… Svi već znamo, koža je naš najveći organ i jako je važno da je zaštitimo od svih spoljašnjih uticaja.
O ostalima ćemo kasnije, a danas pričamo o beta karotenu.
šta su karotenoidi, te zbog čega su toliko važni?
-
Karotenoidi su pigmenti koji su odgovorni za boju mnogih vrsta voća, povrća i biljaka, od žute, narančaste, crvene do zelene boje. Spadaju u terpene topljive u mastima, tetraterpenoide.
-
Dijele se na karotene i ksantofile. Karoteni se uglavnom vežu uz narančastu boju, a najpoznatiji su alfa- i beta-karoten te likopen. Ksantofili su žuti pigmenti iz skupine karotenoida koji su široko rasprostranjeni u prirodi. U ksantofile spadaju lutein, zeaksantin, neoksantin, violaksantin, te alfa- i beta-kriptoksantin.
-
Naše tijelo ih ne može samo „napraviti“, već se unose prehranom. Karotenoidi kao antioksidansi imaju važnu ulogu u zaštiti tkiva od fotooksidacije izazvane UV zračenjem.
Dodaci prehrani koji sadrže antioksidanse poput beta-karotena, astaksantina, likopena, zeaksantina, vitamina B kompleksa, selena i cinka, vitamina C, E i B3, mogu da pridonesu fotozaštitnom kapacitetu organizma.
Njihovom kontinuiranom upotrebom tokom proljeća, koža se može pripremiti za izlaganje suncu tijekom ljeta, mogu se umanjiti oštećenja i pojava alergija na sunce zatim da se duže zadržipreplanuli ten.
Ako ste zakasnili sa upotrebom, nemojte da brinete-možete krenuti i sad.
PREPORUKE MAGISTRA
A dodaci prehrani u obliku tekućine, praška ili tableta koji sadrže sastojke poput kolagena, elastina, ceramida, omega masnih kiselina, hijaluronske kiseline, koenzima Q10, te vitamina i minerala svakako mogu pomoći regeneraciji kože iznutra.
Beta-karoten je glavni karotenoid u mrkvi. Prekursor je vitamina A i snažan antioksidans. Prirodni izvori osim mrkve su paprika, špinat, kelj, peršin, dinja, rajčica, marelica, te alge Dunaliella salina i spirulina (Arthrospira platensis). Provedene studije pokazuju da dugoročna prehrana bogata beta-karotenom može pripremiti kožu za sunce, te je zaštititi od štetnih sunčevih zraka. Ima izuzetan učinak na starenje kože i fotostarenje – uklanjanjem slobodnih radikala i inhibicijom enzima koji mogu proizvesti radikale i tako uzrokovati oštećenja ćelija i starenje kože. U nekoliko studija provedenih u kliničkim uslovima, pokazan je zaštitni učinak beta-karotena od nastanka opeklina od sunca. Za postizanje najboljeg rezultata preporučuje se započeti uzimanje 2 mjeseca prije pojačanog izlaganja suncu, a preporučena dnevna doza je 8-12 mg na dan. Za razliku od vitamina A, beta-karoten je siguran za primjenu u trudnoći.
ŠTA TREBAM DA TE NAPOMENEM AKO SI PUŠAČ?
Nemoj da koristiš beta karoten, već uzmi u obzir drugu suplementaciju.
Ukoliko te zanima zašto ili preporuka o tome šta je najbolje za tebe, piši mi na našu rubriku „ SA MAGISTROM NA TI“.
Tvoja magistra, Sandra